DIAGNOSTYKA TRUDNYCH ( INTERDYSCYPLINARNYCH ) PRZYPADKÓW MEDYCZNYCH
dr n.med. Dariusz Mamczur
A. Diagnostyczna trudnych diagnostycznie przypadków chorobowych przeznaczona jest dla dwóch grup pacjentów:
B. Jak wygląda Proces diagnostyczny?
Diagnostyka trudnych przypadków medycznych jest bardzo skomplikowanym i żmudnym procesem. Wymaga ona bardzo dokładnego zbadania pacjenta oraz żmudnej i skrupulatnej analizy dotychczasowej dokumentacji medycznej. Następnie należy ustalić najbardziej prawdopodobne jednostki chorobowe i zaplanować bardzo precyzyjnie badania dodatkowe oraz konsultacje specjalistyczne. Zawsze należy mieć na uwadze najnowsze zalecenia medyczne oparte na faktach (EBM) oraz zdrowie pacjenta i koszty badań.
Złożoność procesu analitycznego najlepiej zilustruje mój diagram diagnostyczny (KLIKNIJ!)
TRUDNE PRZYPADKI DIAGNOSTYCZNE
C. Możliwości diagnostyczne
1. W analizie możliwych jednostek chorobowych wykorzystywane są programy komputerowe pozwalające wyselekcjonować czasem i kilkaset jednostek chorobowych. W oparciu o algorytmy zalecane przez EBM oraz prawdopodobieństwo choroby ustalana jest najbardziej prawdopodobny zestaw jednostek chorobowych i na tej podstawie opracowywany jest zestaw badań diagnostycznych oraz konsultacji specjalistycznych.
2. Mój gabinet znajduje sie w centralnym punkcie Polski - w Łodzi. Jest to jeden z najlepszych ośrodków medycyny klinicznej. Na zasadach komercyjnych (badania opłacane bezpośrednio przez pacjenta) ma się dostęp do olbrzymiej bazy diagnostycznej. W moim modelu biznesowym jest to outsourcing badadań diagnostycznych. W ten sposób moi pacjenci mają dostęp do kilku tomografów komputerowych, rezonansów magnetycznych , PET, USG oraz najlepszych laboratoriów w Łodzi. Jeśli wymagane są badania nieosiągalne w Łodzi moi pacjenci wykonują je na terenie całego kraju a także za granicą (np. Londyn, Hamburg). Na terenie województwa istnieje około 10 tysięcy prywatnych gabinetów lekarskich, co umożliwia konsultacje z najlepszymi specjalistami w różnych dziedzinach. Jeśli zachodzi konieczność konsultuję się przez internet ze specjalistami z kraju (np.forum konsultacyjne lekarzy konsylium24) i z zagranicy ( taka konieczność wystąpiła np. w diagnostyce afrykańskiej filariozy ) - wysyłanie zdjęć z mikroskopu, zdjęć radiologicznych itp.
D. Co trzeba zrobić, aby skorzystać z konsultacji?
Diagnostyka wymaga minimum trzech spotkań i stałego kontaktu z pacjentem:
Oto problemy jakie pojawiły się podczas mojej dotychczasowej praktyki diagnozowania trudnych przypadków.
1. Nie jestem biegłym sądowym:
a) nie badam dokumentacji zmarłych lub nieobecnych pacjentów pod kątem spraw sądowych i odszkodowawczych
b) nie wystawiam zaświadczeń o prawdopodobnie popełnionych błędach medycznych (od tego są sądy, biegli sądowi i Izby Lekarskie).
2. Nie jestem nieomylny i nie jestem omnibusem medycznym, nie jestem mądrzejszy
od innych lekarzy i nie specjalistą wszech dziedzin. Czyli nie jestem jak filmowy "dr House").
3. Nie jestem w stanie zagwarantować (pomimo zachowania najwyższej staranności i dużego nakładu pracy) postawienia pewnego rozpoznania. Przy dzisiejszym stanie wiedzy medycznej nikt na świecie takiej
gwarancji udzielić nie może.
Dotychczasowa praktyka nieraz nauczyła mnie pokory zaskakując mnie ( i moich mistrzów o wielkim wielki autorytecie medycznym) sytuacjami, których nikt nie był w stanie przewidzieć.
Chcę jedynie być Państwa przewodnikiem lekarskim w procesie diagnostycznym
wyszukującym pominięte lub zlekceważone wątki diagnostyczne. Szukającym nowych sposobów diagnostycznych oraz nowych metod leczenia na podstawie EBM oraz najnowszego światowego piśmiennictwa a także wiedzy dostępnej w internecie.
4. Nie diagnozuję jedynie w oparciu o badanie podmiotowe i przedmiotowe.
Do pełnej diagnostyki potrzebne są badania dodatkowe. Nie mogę więc odpowiadać za lekceważenie przez pacjenta (lub jego rodzinę) moich zaleceń diagnostycznych (tzn. wybieraniu przez nich: czy?, kiedy?, gdzie?, za ile? i jakie? badania wykonują).
5. Nie leczę chorób spoza mojej specjalności, a wątpliwe przypadki kieruję do specjalistów lub do szpitala.
6. Pacjenci wykonują badania dodatkowe na własny koszt. Za prawidłowe wykonanie badań odpowiadają placówki medyczne, które je przeprowadzają.
Polityka prywatności